1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Chirurgická klinika 1.LF UK a FTN
lsojka 03.04.2024

Odborné ambulance kliniky

Ambulance indikační, kontrolní a onkochirurgická:


přednosta Doc. MUDr. Jaromír ŠIMŠA, PhD.
indikace a kontroly: středa 9-10 hodin

Provádí se vyšetřování, indikace a objednání k operacím jater, slinivky břišní a nádorových onemocnění zažívacího traktu. K indikacím nutno přinést s sebou kromě výsledků provedených vyšetření i kompletní obrazovou dokumentaci (CT, IRRIGO apod.) !
Kontakt: 2 6108 2608, 2 6108 2238 (v době ambulantních hodin),
2 6108 2607


Ambulance onkochirurgická a indikační:


MUDr. Marek MRÁČEK, MUDr. Miroslav TRUBAČ, MUDr. Miroslav LEVÝ, PhD., MUDr. Přemysl ŠMEJKAL, MUDr.Robin STRNAD, MUDr. Ladislav SOJKA, PhD., MUDr. NĚMEČEK, MUDr.Veronika MAKAJEVOVÁ


úterý 10.00-14.00 hodin (MUDr. M. Levý,PhD.)

středa 10.00-14.00 hodin (prim. MUDr. M. Mráček, MUDr. M. Trubač, MUDr. R. Strnad)

čtvrtek 10.00-14-00 hodin (MUDr. P. Šmejkal, MUDr. L. Sojka, MUDr. V. Makajevová, MUDr. D. Němeček)
Provádí vyšetřování a indikace a objednávání k operacím pro novotvary zažívacího traktu a pravidelné dispenzární kontroly nemocných po těchto operacích.
K indikacím nutno přinést s sebou kromě výsledků provedených vyšetření i kompletní obrazovou dokumentaci.

Kontakt: 2 6108 2608, 2 6108 2238 (v době ambulantních hodin)
Objednání: 2 6108 2607


 

Ambulance pro onemocnění žil:


MUDr. Pavel BERGMANN
pátek 15.00-16.30 hodin po objednání
Provádí se vyšetřování, indikace a objednávání k operacím pro onemocnění žil dolních končetin (varixů ) a pravidelné kontroly po těchto operacích, sklerotizace žilních městků.
Kontakt: 2 6108 2608 ( v době ambulantních hodin)
Objednání: 2 6108 2607


 

Ambulance miniinvazivní a robotické chirurgie:

MUDr. Lukáš VRBENSKÝ, MUDr. Ladislav SOJKA,Ph.D.

pondělí 9.00 -12.00 hod. (MUDr. L. VRBENSKÝ)

čtvrtek 9.00 -12.00 hod. (MUDr. L. SOJKA,Ph.D.)

Provádí se vyšetření, indikace, objednání k operaci a kontroly po operacích pro pacienty s nádory zažívacího traktu, kteří jsou vhodní k provedení operačního výkonu roboticky dále pacienty s gastrooesophageálním refluxem, Barrettovým jícnem, achalázií, hiátovými herniemi včetně hrudních žaludků, dále pro pacienty s nádorovými i nenádorovými onemocněními žaludku, tenkého a tlustého střeva včetně konečníku, vhodnými k miniinvazivnímu řešení

(endoskopicky neodstranitelné polypy, divertikulární nemoc indikovaná k resekci, novotvary a IBD v indikovaných případech etc.) , s onemocněními žlučníku, slepého střeva, tříselnými kýlami, velkými bříšními kýlami a kýlami v jizvách, které nejsou řešitelné klasickými operačními metodami, s nitrobřišními srůsty etc..

K indikacím je nutné s sebou přinést výsledky provedených vyšetření včetně event. obrazové dokumentace. U některých onemocnění (gastrooesophageální reflux, achalázie, Barrettův jícen) je nezbytné doporučení a předchozí vyšetření gastroenterologem.

Pacientům, pro které nebude vhodný robotický nebo miniinvazivní výkon, nabídneme odpovídající klasické chirurgické řešení.

Kontakt: 2 6108 2238 (v době ambulantních hodin)

Objednání: 2 6108 2607

Ambulance hojení chronických ran:


MUDr. Veronika MAKAJEVOVÁ, MUDr. Pavlína PEVNÁ
Středa 12.00-14.00 (MUDr. P. Pevná)

Čtvrtek 10.00-14.00 (MUDr. V. Makajevová)
Provádí se vyšetření, indikace, pravidelné kontroly a převazy.
Kontakt: 2 6108 2608 (v době ambulantních hodin)
Objednání: 2 6108 2607

Ambulance proktologická:


MUDr.Věra MARTINŮ, MUDr. Pavel JARAMENKO
pondělí 10.00-15.00 po objednání (MUDr. Martinů)

pátek 10.00-12.00 po objednání (MUDr.P. Jaremenko)

Provádí se vyšetřování, indikace a objednávání k operacím při onemocněních konečníku (hemorrhoidy, píštěle, fissury). U většiny pacientů je požadováno koloskopické vyšetření!
Kontakt: 2 6108 2614 (v době ambulantních hodin)
Objednání: 2 6108 2607


 

Ambulance Idiopatické střevní záněty (Inflammatory Bowel Disease - IBD):

MUDr.Věra MARTINŮ, MUDr.Miroslav Trubač

Objednání: 2 6108 2607

 


 

Ambulance traumatologická:


MUDr. Karel KOSTLIVÝ, MUDr. Roman PETHÖ, MUDr. Tomáš KAŠPAR, MUDr. Jindřich MATĚJKA, MUDr. Ondřej NERAD
pondělí 9.00-12.00 hodin po objednání (MUDr.T. Kašpar)

úterý 9.00-12.00 hodin po objednání (MUDr. J. Matějka)

středa 9.00-12.00 hodin po objednání (MUDr. K. Kostlivý,Ph.D.)

čtvrtek 9.00-12.00 hodin po objednání (MUDr. R. Pethö)

pátek 9.00-12.00 hodin po objednání (MUDr. O.Nerad)

Provádí se vyšetřování, kontroly a objednávání k operacím a pravidelné kontroly nemocných po operacích.
Kontakt: 2 6108 3710 (v době ambulantních hodin)
Objednání: 2 6108 2607

Poradna pro stomiky:

sestra Ivana Mošovská
Konzultace, instruktáž, péče o stomii, ambulance pod vedením zkušené stomické sestry
Kontakt: 2 6108 2614

Objednání: 2 6108 2607


 

lsojka 05.04.2024

Které operace plánovaně provádíme?

Z operací prováděných na naší klinice vybíráme:

  • na klinice se primárně věnuje operativě nádorů zažívacího traktu
  • provádí operace pro nádory tlustého střeva, slinivky břišní, jater, žlučníku a žlučových cest, žaludku a jícnu
  • operace jsou dle operačního výkonu prováděny KLASICKY, ale i miniinvazivně - ROBOTICKY A LAPAROSKOPICKY

OPERACE PRO NÁDOROVÁ ONEMOCNĚNÍ

  • konečníku a tlustého střeva: příprava pacienta vyžaduje příjem 1 den před operací, příprava zahrnuje v sobě i zavedení cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), klysmata, projímadla. Po operaci jsou pacienti zpravidla umístěni na ARO či jednotce intenzivní péče. Nikdy nelze zcela vyloučit eventualitu nutnosti provedení střevního vývodu! Délka hospitalizace: 1-3 týdny. Pooperační péče o stomiky: stoma sestra, kontakt: 261082602.
  • slinivky břišní: příprava pacienta vyžaduje příjem 1 den před operací, příprava zahrnuje zavedení cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), vyprázdnění. Po operaci jsou pacienti zpravidla umístěni na jednotce intenzivní péče či oddělení ARO. Doba hospitalizace: 2-4týdny.
  • žaludku: k operacím přijímáme 1 den před operací, příprava zahrnuje zavedení žaludeční sondy, cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), po operaci jsou pacienti zpravidla na jednotce intenzivní péče. Délka hospitalizace: 1-2 týdny.
  • žlučníku a žlučových cest: příprava pacienta vyžaduje příjem 1 den před operací, příprava zahrnuje zavedení cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), vyprázdnění. Po operaci jsou pacienti zpravidla umístěni na jednotce intenzivní péče či oddělení ARO. Doba hospitalizace: 2-4týdny.
  • jater: příprava pacienta vyžaduje příjem 1 den před operací, příprava zahrnuje zavedení močové cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), vyprázdnění. Po operaci jsou pacienti zpravidla umístěni na ARO či jednotce intenzivní péče. Doba hospitalizace: 1-3týdny.

- v rámci předoperační přípravy na sále anesteziolog zavádí epidurální anestezii (doporučujeme pro lepší zvládání pooperační bolesti)

- centrální žilní katetr a močová cévka je zavedena až po úvodu do celkové anestezii z důvodu snížení traumatizace pacienta před operačním výkonem, pokud to daný výkon a stav pacienta umožňuje

DALŠÍ PLÁNOVANÉ OPERAČNÍ VÝKONY

  • operace střev pro divertikulosu, IBD- ulcerozní kolitidu, Crohnovu chorobu: příprava pacienta vyžaduje příjem 1 den před operací, příprava zahrnuje v sobě i zavedení cévky, centrálního žilního katetru (zpravidla na krku či v podklíčkové krajině), klysmata, projímadla. Po operaci jsou pacienti zpravidla umístěni na ARO či jednotce intenzivní péče. Nikdy nelze zcela vyloučit eventualitu nutnosti provedení střevního vývodu! Délka hospitalizace: 1-3 týdny. Pooperační péče o stomiky: stoma sestra, kontakt: 261082602.
  • pupečních a jiných kýl: operace v den přijetí či následující den po přijetí, pokud se provádí klasickou metodou- řezem nad příslušnou oblastí, uzavření defektu stehovým materiálem, v některých případech je nutné použít síťku. Doba hospitalizace: 3-5 dní, při použití síťky i déle, u laparoskopické operace je možné propuštění do domácího ošetřovní den po operaci
  • kýl v jizvě po předchozích operacích: operace následuje druhý den po přijetí, většinou se provádí klasickou metodou - řezem nad příslušnou oblastí, uzavření defektu stehovým materiálem, v některých případech je nutné použít síťku. Doba hospitalizace: 1 týden, při použití síťky i déle.
  • žlučníku: operace následuje zpravidla druhý den po přijetí nebo v den přijetí, laparoskopickou metodou, řezy jsou situovány u pupku, nad pupkem a vpravo od pupku. Vyjímá se celý žlučník i s případnými kameny, ty není možné pacientům z hygienických důvodů ponechávat. V případě, že hrozí poranění cév a jiných struktur či z důvodu těžkého zánětu kolem žlučníku není možné operaci dokončit laparoskopicky, proto provádíme v jedné době při stejné narkose konverzi- přecházíme k opracování žlučníku klasickou metodou s jizvou uloženou od pupku nahoru. Doba hospitalizace: laparoskopicky 1-2 dny, klasicky 5-9dní
  • tříselných kýl: provádí se klasickou či laparoskopickou metodou. Operace následuje zpravidla druhý den po přijetí nebo v den přijetí, při klasické metodě je řez je veden nad tříselným vazem na příslušné straně, u laparoskopií jsou třeba zpravidla 3 menší rány – u pupku, vpravo a vlevo od pupku, podle typu operace se zevnitř z dutiny břišní uzavírá defekt síťkou. Starší pacienti musejí počítat s nutností alespoň dočasného cévkování močového měchýře. Pokud pacienti mají zvětšenou prostatu, je vhodné tuto urologickou záležitost vyřešit v první době na urologii, poté až se objednat k operaci tříselné kýly! Doba hospitalizace: laparoskopicky 1-2 dny, klasicky 2-5dní
  • onemocnění anální oblasti - operace hemeroidů, prolaps anu, perianální píštěle : většina zákroků je ambulantních- operace dle Barrona (ligace hemeroidů), u většího rozsahu pak výkon v celkové narkose na sále, předop. příprava zahrnuje vyprázdnění. Doba hospitalizace dle výkonu: 1-7 dní.
  • křečových žil: sklerotizace žil pouze jako ambulantní výkon. Radikální operace varixů v celkové narkose či epidurální anestesii. Doba hospitalizace: 3-4dny
  • drobné operace, např. mateřských znamének, lipomů, nevů: provádějí se ambulantně v lokálním umrtvení (alergie na Mesocain hlašte lékaři!) na doporučení kožního lékaře, pacient přijde ve stanovený termín na ambulanci, na sále pak proběhne vlastní zákrok, poté se pac. vrací zpět na ambulanci a v případě, že je v pořádku odchází domů, ve stanovený den přijde na kontrolu, při obtížích dříve.

AKUTNÍ OPERACE

  • slepého střeva: provádí se klasickou či laparoskopickou metodou. Operace následuje zpravidla čaně po přijetí, při klasické metodě je řez je veden v pravém podbřišku šikmo nebo svisle vpravo od pupku, u laparoskopií jsou třeba zpravidla 3 menší řezy- u pupku, vlevo od pupku a nad kostí stydkou. Délka hospitalizace: u klasických 3-7dní, u laparoskopických 2-3dní.
  • operace pro ileozní stavy, perforace orgánů, uskřinuté kýly a další akutní stavu: jsou řešeny přísně individuálně, operační výkon, předoperační příprava a doba hospitalizace závisí na typu operačního výkonu a celkovém stavu paciena

TRAUMATOLOGICKÉ OPERACE

  • akutně prováděné operace: dle typu akutního úrazu a stavu pacienta, jsou prováděny časně po přípravě pacienta např. po operace pro zlomeninu krčku stehenní kosti vyžadují hospitalizaci 1-2 týdny, poté vhodná následná rehabilitace.
  • operace prováděné časovém odstupu: operace, které stojí podstatou nevyžadují akutní operační řešení, jsou prováděny, až po ústupu otoku měkkých tkání, obvyklá doba je za 7-14 dní od akutního úrazu


04.01.2011

Objednání k operaci

K operacím je pacient  objednán na ambulanci chirurgické kliniky, v odborných ambulancích či při předchozí hospitalizaci na naší klinice. Přichází-li pacient z jiného pracoviště, přinese pokud možno všechny výsledky dosud provedených vyšetření a kompletní obrazovou  dokumentaci (RTG, IRRIGO, CT, PET, MR, mammograf apod.)!
Pacient je zařazen k operaci v termínu – týdnu od…, přesný termín nástupu se pacient dozví ve čtvrtek před stanoveným týdnem na telefonu 2 6108 2607 PO 16.HODINĚ! Operační program se definitivně plánuje až v tento den a není možné proto přesný termín sdělit dříve! U vybraných operací umožňujeme pacientům nástup v den operace a tím zkracujeme délku jejich nutné hospitalizace.
Pokud není stanoveno při objednání jinak, pacient si musí zařídit předoperační vyšetření u svého obvodního, rodinného či závodního lékaře tak, aby výsledky nebyly starší 14 dnů!

 

Jsou požadována tato vyšetření: KO+FW, moč+sediment, glykemie, BWR, Quick, JT včetně GMT, ionty (zejména kalium), celková bílkovina, krevní skupina. Gynekologické vyš. v posledním půl roce. RTG srdce a plic  u pacientů nad 60 let a dále u pacientů kardiaků a pacientů s plicním onemocněním. ECHO je požadováno u hypertoniků a kardiaků, u kardiaků souhrnné kardiologické vyšetření. U pacientů s kardiostimulátorem je nutné před operací zajistit přeměření kardiostimulátoru  se stanoviskem kardiologa k operačnímu výkonu. U pacientů s asthmatem, obstrukční plicní chorobou  či jinými plicními chorobami je požadována spirometrie a vyjádření plicního lékaře. EKG + souhrnné interní vyšetření s jasně uvedeným závěrem, že pacient je schopen operačního výkonu v celkové anestesii (část záznamu EKG s sebou).
POZOR: pacienti trvale užívající léky na ředění krve (ANOPYRIN, WARFARIN, PELENTAN apod.)  musí tyto léky přestat užívat jeden týden před operací! Užívání těchto léků je nutné nahlásit lékaři při příjmu.

 

Nemůže- li se pacient dostavit k plánovanému přijetí a operaci, prosíme zavolat na již uvedené telefonní číslo 261082607, aby mohl být termín přidělen jinému pacientovi. V případě onemocnění (např. chřipka) pacient zruší operaci na uvedeném telefonním čísle, po vyléčení (zpravidla u obvodního lékaře) se pak přijde přeobjednat na naší ambulanci osobně. I po vyléčení je obvykle požadována rekonvalescence několik týdnů, než může být pac. objednán na další termín!

04.01.2011

Co si vzít do nemocnice?

1. Léky, které chronicky užíváte
    - všechny léky v originálním balení
    - nebo alespoň jejich seznam a dávkování
2. Doklady, průkaz pojištěnce
3. Kontaktní adresu a telefon na rodinné příslušníky či příbuzné
4. Osobní hygienické potřeby
5. Přezůvky, pyžamo, župan
6. Minerální nebo balenou nesycenou vodu
7. Knihu, časopisy, křížovky,  apod.
Neberte si s sebou do nemocnice větší finanční hotovost a cennosti!
Osobní věci je možno si uzamknout do uzamykatelných skříněk.

 

Informace a vizity:
Ranní vizita: 7.30 – 8.00 hod.
Odpolední vizita: 15.00 – 15.30 hod.
V době ranní i odpolední vizity by se pacienti měli zdržovat na svých pokojích.
Případné informace o zdravotním stavu pacientů se podávají v průběhu odpolední vizity u lůžka pacienta.
Informace po telefonu není možno podávat !!!
Každé opuštění oddělení je nutno hlásit sestře !