1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Chirurgická klinika 1.LF UK a FTN
lsojka 02.04.2024

Z historie FTN a naší kliniky

Z historie FTN

V roce 2028 oslaví naše nemocnice 100. výročí založení.
Vlastní pozemek v době založení Masarykových domovů o výměře 33ha tvořily pole a louky podél Kunratického lesa. Vystavěny byly podle návrhu ing. arch. dr. Bohumíra Kozáka. Výstavba začala v roce 1926 a v roce 1928 byla ukončena.
  V prvé stavební fázi obsahoval ústav 6 starobinců, 1 ústav pro 100 starých manželských dvojic a 4 chorobince. K těmto ústavům patřila kaple sv. Václava, ambulance, ordinace i operační sály. Dále zde byly 3 dětské ústavy a dětská ozdravovna.

Ve druhé fázi v roce 1939 byl vystaven pavilon K a v roce 1940 pavilon P (dnes U). V souhrnu měly  sociální ústavy po svém dokončení 3256 lůžek. Pavilony řady A měly určení jako starobinec, pavilony B jako chorobinec. U pavilonu B4 byla přístavba operačního sálu a ambulantní složky.
Za zmínku stojí jistě ceny. Za lůžko v jednolůžkovém pokoji platili klienti 750 – 950 Kč, v chorobinci 1150 – 1300 Kč. Náklady za ty, kteří nemohli platit, neslo hl.město Praha.

Rozvoz potravin po areálu byl zajišťován nehlučnými elektrovozíky firmy Křižík.Sklad potravin a chladicí boxy patřily ještě dlouho po druhé světové válce k nejlepším v pražských nemocnicích.
Pro kulturní, společenský a dokonce i sportovní život byl k dispozici divadelní sál, kinosál, lesní divadlo, sportovní a tenisová hřiště, přírodní bazén s teplou vodou, rehabilitační bazény, brouzdaliště se sprchami, ústřední knihovna apod.

Masarykovy domovy navštívil např.  egyptský král Faud, japonský princ Takamatsu, amsterodamský starosta, z našich představitelů pak T.G.Masaryk, paní Alice Masaryková, Dr.Edvard Beneš, Antal Stašek, bratři Čapkové a mnozí další.

Další historie v datech:
1941 – uvolňování budov pro německý lazaret a vystěhování chovanců mimo Prahu
1942 – Terezínské děti v Masarykových domovech
1944 – poprava zaměstnanců Masarykových domovů za činnost proti okupantům
1945 – opět české vedení
1950 – vznik experimentálních pracovišť
1954 – vznik Thomayerovy nemocnice
1959 – otevření vlastních chirurgických oddělení TN
1984 – Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou

FTN je v současnosti nemocnice všech občanů jižní části Prahy a rozsáhlých přilehlých lokalit, poskytuje komplexní lékařské služby v nepřetržitém provozu na vysoké odborné úrovni. Zabezpečuje v některých oborech celostátní působnost a odbornou výchovu a vzdělávání zdravotnického personálu.

Chirurgie:

prim. MUDr. Zdeněk VÍTKOVSKÝ – založení chirurgického oddělení na pav. B4 (1959)
prim. MUDr. Zdeněk GOTTWALD – stěhování z pavilonu B4 do současného pavilonu G3
prim. MUDr. Jaromír SVÁČEK
prim. MUDr. Vladimír VISOKAI

Od dubna roku 2001 je chirurgie klinickým pracovištěm 1.LF UK.
přednosta: Doc. MUDr. Vladimír VISOKAI, PhD.
primář as. MUDr. Pavel BERGMANN

Od 1.9.2011

přednosta: Doc. MUDr. Jaromír  ŠIMŠA, Ph.D.

primář as. MUDr. Pavel BERGMANN

Od 1.1.2021

přednosta: Doc. MUDr. Jaromír ŠIMŠA, Ph.D.

primář: MUDr. Marek MRÁČEK

počet zobrazení: 2645 poslední aktualizace: lsojka, 02.04.2024
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.